Padání vlasů po transplantaci

Prosím o informaci, jak zabráním padání vlasů po transplantaci. 

Děkuji, s pozdravem Zuzana

   Obtíže s padáním vlasů mají na svědomí základní imunosupresivní léky. Tyto medikamenty mají různě vyjádřené vedlejší účinky, které jsou často závislé na dávce léku. Mezi možné vedlejší účinky těchto léků patří: třes rukou, bolesti hlavy, brnění (parestesie), hypertenze, zhoršení funkce ledvin, možné zažívací potíže jako průjem, nucení na zvracení nebo zvracení, snížení počtu bílých a červených krvinek, nadměrné ochlupení, ale i padání vlasů, poruchy vidění a zbytnění dásní.

     Dávkování imunosupresiv se liší nejen v prvních měsících a pozdějším období, ale je jiné také při léčbě akutní rejekce, kdy se krátkodobě podávají vysoké dávky, a jiné je při dlouhodobé udržovací léčbě. Nicméně nikdy nelze tyto léky bez doporučení lékaře samovolně snížit či vysadit! Pak by hrozilo zhoršení funkce a možná úplná ztráta funkce ledviny, nebo jiného transplantovaného orgánu. V takovém případě byste mohla užívat Biosil. Pokud byste trvala na nějaké účinnější kůře, mohla byste si vtírat do vlasů Regaine 5%. Kůra trvá tři měsíce, ale jeho cena je cca 1200,- Kč na měsíc.

    Postupem času většinou dochází ke snižování dávkování imunosupresiv a vedlejší účinky, jako je padání vlasů mají tendenci ustupovat.

MUDr. Michaela Matysková Kubišová

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme Vám co nejdříve.
Vaše kontaktní údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Obrázkové CAPTCHA
Zadejte znaky, které vidíte na obrázku výše