Výrazný třes rukou

Dobrý den, jsem téměř rok po transplantaci a trápí mě výrazný třes rukou. Ten byl doktory v minulosti přičítán vysoké dávce imunosupresiv a byla vidina jeho vymizení po snížení dávky. Dnes jsem na dávce 4 mg Advagrafu, 2x 500 mg Myfenaxu a 5 mg Prednisonu denně. Třes rukou přetrvává a bohužel mi dost komplikuje práci. Je možné, že by mi daná imunosupresiva (Advagraf) nějak nevyhovovala? Nebo se za tím může skrývat nějaký jiný problém a bylo by vhodné nějaké např. neurologické vyšetření?

Zuzana

Takrolimus (TAC), dříve nazývaný FK 506, je novější makrolidové imunosupresivum, fermentační produkt houby Streptomyces tsukubaensis. Do klinické praxe byl uveden v polovině devadesátých let 20. století. Je 10–100krát účinnější než cyklosporin A a pro svou vyšší účinnost se rychle zařadil do imunosupresivních režimů po orgánových transplantacích, nejen po transplantacích ledvin. Třes rukou – projev neurotoxicity takrolimu – je častěji spojen s vyššími hladinami léku na počátku léčby, nicméně může přetrvávat i po snížení úvodních dávek. Pokud je Váš třes výrazný, tak bych zcela jistě doplnila neurologické vyšetření. Po vyloučení jiné, organické příčiny by se mohlo zvažovat převedení na jiné imunosupresivum. Toto bych doporučovala pouze pokud  Vás třes opravdu omezuje v běžném životě a snižuje jeho kvalitu, neboť je nutné si uvědomit, že každá změna IS je spojena s rizikem rejekce a že ostatní imunosupresiva mají zase jiné nežádoucí účinky.

S pozdravem MUDr. Michaela Matysková Kubišová

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme Vám co nejdříve.
Vaše kontaktní údaje nebudeme nikde zveřejňovat.

Obrázkové CAPTCHA
Zadejte znaky, které vidíte na obrázku výše